Traumatologia jest jedną z dziedzin medycyny, która zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem i leczeniem urazów kości. Jest ona ściśle związana z ortopedią, można jednak wyróżnić również traumatologię neurologiczną, która wiąże się z neurochirurgią. Czym dokładnie zatem zajmują się traumatolodzy? Na czym polega ich praca? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Traumatolog – kto to jest?

Traumatolog jest lekarzem ortopedą, który przede wszystkim zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz rehabilitacją osób po urazach. Do lekarza tego zgłaszają się głównie osoby ze złamaniami kończyn oraz mające problemy z kręgosłupem. Pacjentami traumatologa bardzo często są także sportowcy, osoby, które aktywnie, hobbystycznie ćwiczą oraz seniorzy. Głównym narzędziem diagnostycznym w przypadku wystąpienia urazów kości i stawów są badania obrazowe, dzięki którym łatwo można określić zakres, m.in. złamania, sprawdzić, czy nie doszło do naderwania ścięgien itp. Takimi badaniami są:

  • USG,
  • RTG,
  • Rezonans magnetyczny,
  • Tomograf.

Co istotne, specjaliści traumatolodzy oprócz badań obrazowych, zlecają również diagnostykę laboratoryjną. Bazują na przeprowadzonym badaniu fizykalnym, jak również na wywiadzie z pacjentem.

Kiedy zgłosić się do traumatologa?

Aby zapisać się na konsultację, trzeba mieć skierowanie. Mimo to bez problemu powinny otrzymać takowy dokument osoby, które skarżą się na uporczywe bóle kręgosłupa, stawów lub mięśni. W trybie pilnym natomiast należy zgłosić się do traumatologa w przypadku złamania lub podejrzenia złamania kończyny. Co istotne, lekarze ci pomagają również osobom zmagającym się z reumatyzmem i osteoporozą.

Traumatolog – co leczy?

Chirurg ortopeda traumatolog leczy bardzo wiele różnorodnych przypadłości, nie tylko tych związanych z urazami. Bardzo często diagnozuje również choroby typowo zwyrodnieniowe, np. dyskopatię lub też zwyrodnienia powstałe w procesie naturalnym, np. u osób starszych. Co więcej, traumatolog bada również wady postawy i zleca odpowiednie leczenie. Zajmuje się także problemem związanym z osłabieniem kości, leczy schorzenia, takie jak: dna moczanowa, łokieć tenisisty, haluksy itp.

Podsumowanie

Traumatolog jest specjalistą ortopedą zajmującym się przede wszystkim diagnostyką i leczeniem urazów, takich jak: złamania kości, naderwania mięśni lub ścięgien. Ponadto można zgłosić się do traumatologa z reumatyzmem osteoporozą, dną moczanową itp. Aby umówić się jednak na wizytę do tego lekarza, trzeba mieć skierowanie. Osoby ze złamaniami muszą zgłosić się w trybie pilnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *