Endokrynolog jest lekarzem, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń pracy układu dokrewnego, czyli gruczołów wydzielania wewnętrznego. Są nimi: m.in. tarczyca, trzustka nadnercza. Warto od razu wspomnieć, że nie do końca znane są przyczyny powodujące zaburzenia pracy układu dokrewnego. Z pewnością ma wpływ na nie wiek, niekoniecznie zdrowa dieta, a także geny. W jaki sposób można jeszcze określić pracę endokrynologa? Kiedy warto się zgłosić?

Endokrynolog – kto to jest?

Endokrynologami nazywa się lekarzy specjalistów, którzy zajmują się leczeniem chorób spowodowanych zaburzeniami hormonalnymi. Endokrynolog bada pracę gruczołów, sprawdza czy wydzielają one za dużo, czy za mało hormonów i z czego te zaburzenia wynikają. Aby jednak móc podjąć właściwą diagnozę, endokrynolog zleca szereg różnorodnych badań dodatkowych.

Kiedy warto zgłosić się do endokrynologa?

Nie da się ukryć, że choroby, które powoduje zaburzona praca hormonów, bardzo często nie mają jednoznacznych symptomów. Do podstawowych, ogólnych objawów należy na pewno przewlekłe zmęczenie i senność. Innymi symptomami, które mogą świadczyć o zaburzonej pracy układu dokrewnego, są:

  • spadek lub wzrost wagi, który nie jest związany ze stylem życia,
  • nadmierne owłosienie u kobiet, na przykład na klatce piersiowej, twarzy plecach,
  • wahania nastroju, potliwość, obrzęki uderzenia gorąca,
  • nagłe i niespodziewane pojawienie się trądziku.

Endokrynolog – jakie zleca badania?

Aby móc dostać się do endokrynologa, należy najpierw odwiedzić lekarza internistę, który wystawi odpowiednie skierowanie do specjalisty. Do endokrynologa warto zgłosić się już z wykonaną, podstawową morfologią. Lekarz jednak z pewnością zleci jeszcze szereg innych badań, m.in. badanie TSH, ft4 i ft3, a także anty-TPO. W niektórych przypadkach z pewnością istotne będzie wykonanie również USG tarczycy oraz poziomu witaminy D3 w organizmie.

Endokrynolog zajmuje się leczeniem zaburzeń związanych z pracą układu dokrewnego, czyli gruczołów wydzielania wewnętrznego. W skrócie można nazwać to zjawisko zaburzoną pracą hormonów. Do najpopularniejszych schorzeń diagnozowanych przez endokrynologa należą: choroby tarczycy, cukrzyca, choroby nadnerczy, gonad, a nawet depresja, która spowodowany jest niedoborem pewnych hormonów. W przypadku występowania określonych symptomów, warto zgłosić się na wizytę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *