Ginekolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem żeńskiego układu płciowego, między innymi pochwy, sromu, jajników, jajowodów, macicy oraz piersi. Ów specjalista leczy także niepłodność, prowadzi ciążę, dobiera sposoby antykoncepcji, opiekuje się kobietami w okresie połogu.
O co pyta ginekolog?
Podczas wizyty ginekolog może zadać następujące pytania:
- kiedy była ostatnia wizyta ginekologiczna?
- czy miesiączki są regularne?
- czy miesiączki są bolesne?
- czy chorujesz przewlekle? czy przyjmujesz jakieś leki?
- czy byłaś w ciąży? jaki był ich przebieg?
- czy zmagasz się z jakimiś dolegliwościami?
Męski ginekolog, jak się nazywa?
Męskim ginekologiem jest androlog. Ów specjalista zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem zaburzeń męskiego układu płciowego, np. niedoborem męskich hormonów płciowych (androgenów), niepłodnością, wadami rozwojowymi układu płciowego czy zaburzeniami funkcjonowania męskich narządów płciowych.
Kiedy ginekolog może stwierdzić ciążę?
Ginekolog może stwierdzić ciąże po około 4 tygodniach od zapłodnienia. W tym czasie pęcherzyk żółciowy jest już widoczny w jamie macicy. Przed wizytą u specjalisty można wykonać test ciążowy, jednak pamiętajmy o tym, że test nie daje nam 100% pewności.
Ginekolog kiedy pierwsza wizyta?
Przyjmuje się, że kobieta powinna odwiedzić gabinet ginekologiczny przed ukończeniem 20 lat. Najlepiej, aby pierwsza wizyta odbyła się po rozpoczęciu miesiączkowania i przed pierwszym współżyciem. Kobiety niepełnoletnie na wizytę powinny przyjść z rodzicem bądź opiekunem prawnym.
Podsumowanie
Ginekolog to specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem układu rozrodczego kobiet, a także prowadzeniem ciąży czy leczeniem niepłodności. Każda z kobiet powinna regularnie korzystać z pomocy wymienionego specjalisty, pierwsza wizyta zalecana jest po pierwszej miesiączce i przed pierwszym współżyciem.